top of page

Tai Masaj Yin Yoga Atölyesi

BİLGİ

Tai masaj ve yin yoganın benzer yanı enerji kanalları üzerinde çalışmasıdır. Pozların içinde veya poz aralarında tai masaj uygulaması yapılır .
Beden yin yoganın büyülü pozları içinde, tai masajın sihirli dokunuşları ile biraz daha gevşeyerek bırakmayı araştıracağız.
Tai Masajı nedir?
Thai (Tay) masajı, beden, zihin ve ruhun tedavisine dayanan bir tür Doğu beden çalışması terapisidir. Terapi bedeni saran, vücutta akan ve ona hayat getiren elektromanyetik ya da enerjik alanları basınç ve/veya manipülatif masaj yoluyla tedavi etmeyi içerir. Thai masajı akupresür, yoga, zen shiatsu ile benzerlik gösterir ve Budist öğretilerden esinlenmiştir. Masaj, Thai uygulamasında "sen” denilen vücudun enerji hattı boyunca yavaş, ritmik basınç ve germe uygulanmalarından oluşur. Vücutta 70,000'in üzerinde "sen” olduğu söylenir ve Thai masajı en önemli on enerji hattı boyunca, avuç içi, başparmaklar, dirsekler ve ayakları kullanarak basınç uygulamaya odaklanır. Uygulanan güç vücuttaki gerilimi serbest bırakır. Uygulayıcı
aynı zamanda vücudu yoga benzeri bir duruşa sokarak, eklemleri açmak ve esnemeyi kolaylaştırmak için vücudu nazikçe sarsar.

 

Yin Yoga Nasıl bir uygulama ?


Yin yoga oldukça basit bir uygulamadır. Bir poza girer, ortalama 3-5 dk. kalınır. Kasları rahatlatırız ve bedenin derinlerine inip kasları sarmalayan, eklem kapsüllerini meydana getiren, daha kuru bağ dokunun (facia) güvenli bir şekilde güçlenmesi ve esnemesini terapiye dönük bir etki görmesini sağlar. Pozlardaki hiza kuralları da oldukça basittir ama daha önemlisi işlevsel ve organiktir. Bedeni dinler, omurganın, leğen kemiğinin ve kalçaların, kendi doğal şekillerinin elverdiği biçimde pozun içine yerleşilir, hiç bir yeri zorlamadan çekiştirmeden bendenin izin verdiği ölçüde.
Çin Akupunktur sistemindeki meridyen enerji kanallarının akışını düzenleyerek organ ve beden sağlığını güçlendirir.
Yaşınız, fiziksel gücünüz veya esneklik seviyeniz ne olursa olsun herkesin yapabileceği bir yoga tarzıdır.


 

Kimler katılabilir?


 

Daha önce hiç yoga yapmamış kişiler dahil olmak üzere her seviyeden yoga öğrencisi katılabilir.

bottom of page